Pobierz najnowszą wersję flashplayer'a Flash

RSS

Aktualności

2009-11-03

Marcin

Pierwszy wyścig Blue Cup 2009

Na starcie wyścigu z Epidavros do Poros stanęło 46 jachtów pogrupowanych w trzech klasach ze względy na wyposażenie i kwalifikacje załóg. Team Indygo wystartował pod wodzą Piotra Kowalewskigo na jachcie Nymphea (Oceanis 54) w klasie profesjonalnej. Warunki w pierwszym dniu regat nie były komfortowe, a zamiast przewidywanych przez lokalne stacje pogodowe 6 Bft wiało raptem 6 węzłow. Po dobrym starcie Piotr zdecydował się wybrać prawą stronę trasy, jednakże szybko okazało się, że lewa strona była o niebo korzystniejsza. Przez kolejne pięć godzin rejsu załoga włożyć spory wysiłek w utrzymanie kontaktu z 'peletonem'. Pod koniec biegu udało się wykorzystać szkwały na tyle, by objąć prowadzenie w wyścigu. Ostatnie kilometry poświęcone były na taktyczną walkę o pozycję z załogą z Norwegii napływającą na metę z korzystnego kursu.

 

Ostatecznie Nymphea wpłynęła na metę na pierwszej pozycji z przewagą 16 minut nad drugim w kolejności Norwegiem. Do chwili ogłoszenia oficjalnych wyników nic nie było pewne, gdyż trzeci na mecie, rosyjski jacht 40-stopowa Magda, zdołał zmniejszyć straty na tyle, że wynik po przeliczeniu mógł ulec zmianie. Ostatecznie jednak przewaga Piotra była wystarczający by wygrać wyścig zarówno w swojaj klasie jak i z innymi załogami. Miłym akcentem jest także, że w klasie turystycznej prowadzi kolejna polska załoga pod dowództwem Przemka Skibińskiego na jachcie Athina. Jacht ten, sterowany przez Piotra w zeszłym roku bezapelacyjnie wygrał 17-tą edycję regat Blue Cup.

 

Jutro start do drugiego biegu z Poros do Soupia. Po przepłynięciu mety w Soupia załogi będą kontynuowały rejs w kierunku Ermioni, gdzie zakończony zostanie trzeci bieg regat. Łącznie jutrzejsza trasa to ok. 24 nM.


Data publikacji w serwisie: 2009-11-03
Strony: 1