Pobierz najnowszą wersję flashplayer'a Flash

RSS

Aktualności

2009-11-08

Ewa

Bardzo dobry start polskich załóg w regatach BLUE CUP w Grecji

BLUE CUP REGATTA to cykliczne regaty jachtów morskich rozgrywające się w Zatoce Argosaronic w Grecji. W tym roku była to już 19 edycja imprezy. Regaty rozpoczęły się 31 pażdziernika, a zakończenie zaplanowane było na 7 listopada, jednak z nieznaych powodów regaty zakończyły się trzy dni wcześniej. W regatach startowały 43 załogi. Wszystkie jachty biorące udział w zawodach sklasyfikowane były w dwóch klasach: jachty z ożaglowaniem regatowym i jachty z ożaglowaiem klasycznym. Jacht "Nymphea", na którym płynęła załoga INDYGO, oczywiście startował w klasie jachtów regatowych.

Pierwszego i drugiego dnia odbyły się wyścigi długodystansowe, trwające 6-9 godzin. Pierwsze dwa dni załoga INDYGO prowadziła. Trzeci dzień okazał się pechowy. Tego dnia odbyły się dwa krókie wyścigi "po trójkącie" w silnym wietrze 25-26 węzłów. W pierwszym wyścigu "Nymphea" prowadziła stawkę, ale tuż przed metą straciła wózek grota. Po prowizorycznej naprawie jacht dopłynął na drugiej pozycji. W drugim wyścigu brak sprawnego wózka i zerwany fał grota nie pozwolił na utrzymanie pierwszej pozycji, jacht płynął na zrefowanym grocie i ostatecznie na mecie był znów drugi.

"Tegoroczny wybór jachtu na regaty nie był trafiony" - mówił po trzecim dniu regat Piotr Kowalewski, skiper załogi. "Startujemy na prawie nowej łódce - rok produkcji 2009 - ale nie możemy jej ufać. Ciągle coś zawodzi i przez usterki sprzętu tracimy punkty. Ale różnica między nami i załogą norweską to tylko 1 punkt, więc jeśli sprzęt nie sprawi nam przykrych niespodzianek, podczas kolejnych wyścigów nadrobimy. Zostały jeszcze 3 dni wyścigów". Jednak kolejne wyścigi nie odbyły się i załoga INDYGO zakończyła regaty na 2 pozycji, ze stratą 1 punktu do załogi norweskiej.

W regatach startowały 3 załogi polskie. W klasie jachtów regatowych załoga INDYGO oraz w klasie jachtów turystycznych załoga Przemysława Skibińskiego i załoga Marzeny Knap.

Wyniki regat:

I klasa regatowa:

 1. Svendsen Oeystein (Norwegia)
 2. Piotr Kowalewski (Polska)
 3. Quignard Jean Pierre (Norwegia)

II klasa turystyczna:

 1. Przemysław Skibiński (Polska)
 2. Amsler Rolf (Szwajcaria)
 3. Crook Ross (Wielka Brytania)
 4. Marzena Knap

Załoga INDYGO JKW Poznań startowała na jachcie "Nymphea" (Oceanis 54, Beneteau) w składzie:

 • Tomasz Woroch - kapitan
 • Piotr Kowalewski - taktyk, skiper
 • Marek Korytowski - trymer genui
 • Jarek Rosiński - trymer grota
 • Marek Bukała - trymer genui
 • Edward Kasprzak - nawigator
 • Michał Woroch - nawigator

Data publikacji w serwisie: 2009-11-08
Strony: 1